Atalık Tohum Buğday Unu Nedir? Bu Unlar Nasıl Unlar?

Atalık Tohum Buğday Unu Nedir? Bu Unlar Nasıl Unlar?

Atalık Tohum Buğday Unu Nedir? Bu Unlar Nasıl Unlar?


Ekmeklerimi tadan alan bir çok kişinin bana ilk söylediği “Devrim babanemin/ananemin ekmeği gibi kokuyor”. Çünkü o zaman ki gibi bende eski yerel buğdayları taş değirmende öğüterek tıpkı büyüklerimiz gibi doğal ekşi maya ile yapıyorum.


Sadece ekmeklerimi değil diğer ürünlerimi de atalık/yerel tohum buğdaylardan yaptığımdan hep bahsediyorum. Az çok atalık tohum nedir diye ara ara da bilgi veriyorum. Bu konuyu biraz daha açmak istedim. Zira benim için hayat memat meselesi olduğu gibi asıl dünyamız, doğamız, sağlığımız, geleceğimiz için can alıcı bir konu olduğunu düşünüyorum. Çünkü her şey bir tohumla başlar.


Atalık tohum tanımı Gıda Topluluklarının Gerçek Gıda dosyasında şöyle yapılmış :

“Yerli/atalık tohumlar binlerce yıldır değişen koşullara uyum sağlayarak günümüze ulaşmayı başarmış örnekler olduğundan yaşamın sürdürülebilirliği için birer genetik hazine. Dolayısıyla gıdanın güvencesi olan biyolojik çeşitliliği destekliyor”  


Sürdürülebilir bir yaşam istiyorsak binlerce yıldır doğa koşullarıyla uyumlanarak günümüze ulaşmış tohumlarımızın yaşamını da desteklemeliyiz. Labarotuvar da üretilmiş tek seferlik tohumların hem yaşam döngüsü yok hem de yetiştirilirken bir çok tarım ilacına ihtiyaç duyuyor ve daha fazla su tüketimine sebep oluyorlar. Ve toprağımızın gücünü hızlıca tüketiyorlar. Gücü tükenmiş bir toprakta yetişen ürünün de vitamin, mineral ve tüm diğer besin öğeleri eksilmiş oluyor.


Atalık/yerel tohumlar daha az su ve gübreye ihtiyaç duyuyor. Hatta bazıları hastalıklara ve zararlılara karşı dayanıklı, tarım ilacına hiç ihtiyaç duymuyor. Dolayısıyla temiz güçlü toprakta yetişen ilaçsız bir gıdanın da besin değeri yüksek  olduğu gibi özlediğimiz lezzetlerini de alabiliyoruz.


Böyle yetiştirilmiş sebze, meyve, tahıl, bakliyatlar ve tüm gıdalar kokusundan tadından hemen kendini belli eder. Daha ilk yudumda bütün anılarınız canlanır büyüklerimizin kurduğu sofralar gelir aklımıza. Tekrar hatırlarız o lezzetleri yaşadığımız güzel anılarla beraber....


Fotoğraf: jcomp - www.freepik.com

Yazar Hakkında

Devrim

Biraz beyaz yakalı, biraz spiritüel, biraz ev kadını, biraz aşçı çokça ekmekçi.

IGO ile hazırlandı.