Ekşi Maya Nasıl Bir Maya?

Ekşi Maya Nasıl Bir Maya?

Ekşi Maya Nasıl Bir Maya?


Kimya Biyoloji ve Emeğin En Lezzetli Sonucu..


Internette, sosyal medyada ve daha bir çok yazılı ve görsel medyada ekşi mayaya dair derya deniz teknik bilgi var. Adını telaffuz ederken zorlanacağımız bir takım latince terimler teknik terimlerle dolu anlatımlar bolca var. Bu ve benzeri anlatımları çokça okumuş biri olarak söylemesi yazması yabancı bu terimlerden arınmış günlük yaşam dilinde size kısaca anlatmak istiyorum.


Ekşi maya; un ve suyun ortam sıcaklığında yani evlerimizdeki oda sıcaklığında bir süre bırakılarak doğal etkileşime geçmeleriyle maya ve bakterilerin oluşmasıdır. 


Müthiş bir iş bölümüyle hareket eden maya ve bakteriler, kendi canlı eko sistemlerini oluştururlar. Böylece dokusunu sağladıkları ekmeğe lezzet, besin değeri, sindirim kolaylığı sağlamış olurlar.


Ekşi Maya “YAŞAM”dır


Nasıl ki bizler kendi dünyamızda hava su topraktan oluşan ekolojik sistemimizde yaşamımızı sürdürüyorsak, ekşi mayadaki bakteriler de kendilerine, sağlıklı yaşayarak çoğalabilecekleri bir dünya yaratıyorlar. Bu dünyalarında besin olarak undaki şekeri ve nişastayı, suyu da hava olarak tüketerek kendilerini sürdürülebilir bir yaşam sağlıyorlar.


Ve bu ortamın içindeki maya ve bakteriler biz insanların bedeniyle de uyumluluk gösteriyor hatta yedikten sonra da bağırsaklarımızda yaşamlarını sürdürerek sağlığımıza destek oluyorlar.  Onlar yaşamlarını sürdürürken bizlerin bedeniyle işbirliği içinde çalışarak sonsuz yaşam döngüsüne katkı sağlıyorlar.

 

O yüzden ekşi maya ile yaptığımız veya tükettiğimiz her gıda ürünü kendi sağlığımıza yaşamımıza verdiğimiz önemli bir destektir.


Fotoğraf: ededchechine - www.freepik.com

Yazar Hakkında

Devrim

Biraz beyaz yakalı, biraz spiritüel, biraz ev kadını, biraz aşçı çokça ekmekçi.

Sıradaki Yazı

Probiyotikler

Probiyotikler hakkında merak edilenler

IGO ile hazırlandı.