Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

 

İlk siparişimle gelen bezi ne yapayım?

Ekşi mayalı ekmek mutlaka beze sarılıp saklanmalıdır ki nemini kaybetmesin ve olabildiğince tazeliğini korusun. Ve ben ekmeklerimi yiyenlerin gerçekten keyfini çıkarmasını istiyorum. O yüzden de benden ilk defa sipariş verdiğinizde ekmekle beraber ekmek bezi de hediye ediyorum.

Böylece ekmeklerinizi usulunce saklayabilirsiniz.

Bir tane daha bez alabilir miyim?

Ekmek bezini şimdilik satmayı düşünmüyorum. Ola ki gönderdiğim bez, eskidi kayboldu veya başına bişiy geldi vs durumlarında haberleşelim size bir tane daha seve seve gönderirim.

 

(3) Ekmeğimi hemen kesip yiyebilir miyim?

Ekşi mayalı ekmek piştikten sonra en az 12 saat dinlenmelidir. Yoksa kestiğinizde içi hala ıslak ve pişmemiş hissi verebilir. Biliyorum taze ekmeğe dayanması zor ama azcık sabır. O zaman tam ekmeğin tam lezzetinin tadına varabilirsiniz.

Ekmeklerimi bazen geceden, genelde de sabah pişiriyorum ve soğuduktan sonra paketleyip öğlen kuryeye veya kargoya veriyorum.

Kurye ile geldiyse;

Ekmek pişeli henüz 5-6 saat olmuş demektir. Siz en iyisi bir gece daha sabredin ertesi sabah kendinize kallavi bi kahvaltı hazırlayın. İncecik dilimlediğiniz ekşi mayalı ekmeğinizin tadını çıkarın.

Kargo ile geldiyse;

1 gün yolda dinlenmiş demektir. Elinize ulaşır ulaşmaz ince ince kesip keyfini çıkarabilrsiniz.

Ekşi mayalı tam çavdar ekmeği aldıysanız veya kendiniz yaptıysanız;

O zaman dinlenme süresi 2 güne uzuyor. Çavdar unu yapısı itibarı buğday unundan farklıdır. Ekşi maya ile ekmek yapıldığında da içini çekmesi tadının oturması biraz daha fazla zaman alır. Ekmeği hemen keserseniz çamursu bir yapıyla karşılaşır pişmemiş zannedebilirsiniz. Oysa ki sadece zamana ihtiyacı vardır.

Ben henüz sadece çavdar ekmeği yapmıyorum ama belki başka yerden alıyorsunuz veya kendiniz yapıyorsunuzdur diye buraya not düşmek istedim.

 

(4) Ekşi Maya ekmeğimi nasıl saklamalıyım?

Ekmeğiniz size ulaştığında ilk yapacağınız onu bütün halde kesmeden ilk siparişte size gönderdiğim beze veya pamuklu bir beze sarıp bir poşete koymak olsun. 1 gün böyle oda ısısında kalsın.

Ekşi mayalı ekmek dayanıklıdır, kolay kolay bozulmaz. En azından bir kaç gün oda ısısındaki ekmeğinizin keyfini çıkarmanızı tavsiye ederim.

Uyarı: Hemen buzdolabına koyayım da bozulmasın fikirlerine de girmeyin lütfen. Hele hele dilimlemeden bütün olarak buzdolabına asla koymayın. Taş gibi olur !!!

Oda ısısında saklama;

Ekmeklerinizi önce bir beze sonra buzdolabı poşetine koyarak kışın 1 haftaya kadar, yazın havanın sıcaklığına ve nemine göre 3-4 gün saklayabilirsiniz. Oda ısısında saklayacaksınız ekmeğin tümünü dilimlemenize gerek yok. Her seferinde yiyeceğiniz kadar dilimlemeniz yeterli olur.

Buzdolabında saklama;

Uzun sürede tüketiyorsanız buzdolabında saklamak isteyebilirsiniz. Bu durumda size ulaşan(beze sarılı oda ısısında sakladığınız) ekmeğinizi 1 gün sonra tümünü ince ince dilimledikten sonra beze sarıp streçleyip sebzelik bölümünde uzunca bir süre saklayabilirsiniz. Sebzelik bölümünde nem oranı daha farklı olacağı için ekmeğinizin hemen kurumasına engel olacaktır.

Yiyeceğiniz zaman da tavada düşük ısıda veya tost makinesinde ısıtabilirsiniz.

Derin dondurucuda saklama;

Pek tercih etmesemde bazen ekmek miktarı evde aşırıya kaçtığında bende dondurucuya atıyorum.

Öncelikle yine ekmeği ince ince dilimlemelisiniz. Hava almayacak şekilde streç filme sarılı veya buzdolabı poşetinde buzluğa kaldırabilirsiniz. 3 aya kadar rahatlıkla dayanır.

Tavsiyem kendinize göre porsiyonlara bölüp saklamanızdır. Böylece tüketeceğiniz kadarını çıkarıp ısıtabilirsiniz.

Ocakta düşük ısıda tavada veya tost makinesinde ısıtırsanız yeni pişmiş gibi taze bir ekmeğiniz olur.


(5) Kombucha'yı Nasıl Tüketebilirim?

Kombucha içmeye ilk defa başlayacaksanız ilk hafta boyunca günde 1 çay bardağı kadar tüketerek bedeninize alışma fırsatı tanımalısınız. Sonrasında dilediğiniz kadar günlük tüketebilirsiniz. Tabi yine de 1-2 bardağı da fazla geçmemesini öneririm.

IGO ile hazırlandı.